ART / Misc. paintings / Gouache 2873101
*
nr 287 3101
Nathan Gutman
(1914-1990)
Lenght: ()
Gouache, N Gutman, 45x37
Estimate:
100
Sold:
SEK 1800
Auction date:
Monday November 24 2003
at 16:00:00
- Bid history
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst n gutman nathan gutman täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:51
*
Nathan Gutman
nr 287 3101
Nathan Gutman
(1914-1990)
Lenght: ()
Gouache, N Gutman, 45x37
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1800 |
| Auction date: |
Monday November 24 2003 |
- Bid history
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst n gutman nathan gutman täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:51



